Uusi kävijäennätys vuonna 2024!

Viime vuosi oli meillä Hotelli- ja ravintolamuseossa ennätyksellisen vilkas. Teimme uuden kävijäennätyksen! Meillä oli vuoden 2024 aikana lähes 19 000 kävijää. Lämpimät kiitokset kaikille asiakkaille ja yhteistyökumppaneille viime vuodesta!

Erityisesti vuoden 2024 näyttelyistä yleisöä kiinnosti syyskuussa auennut, ruokaperinteiden moninaisuudella herkutteleva näyttely Nam Yök Häh – Mistä on ruokaperinteet tehty? Näyttely osoittautui vetonaulaksi erityisesti ryhmäkävijöille, kuten koululaisryhmille. Myös museokorttilaisia vieraili museossa syksyn ajan vilkkaasti. Nam Yök Häh jatkuu vielä 24. elokuuta asti.

Uusi vuosi 2025 on myös alkanut vauhdikkaasti Hotelli- ja ravintolamuseossa. Vuoden ensimmäinen uusi näyttely, Anu Tuomisen Aurinkokuivattuja porkkanoita, avataan yleisölle jo 31. tammikuuta. Kevätkaudelle on luvassa monipuolinen kattaus tapahtumia, kuten taiteilijatapaamisia, asiantuntijaluentoja ja yleisöopastuksia. Nähdään Hotelli- ja ravintolamuseossa!

Haku